Cold brew nedir? (soğuk demleme)

Cold brew yani soğuk demleme yöntemi Japonya’da bulunan Hollandalı tüccarlar tarafından 1600’lü yıllardan beri kullanılmaktadır. “Dutch” ya da “Kyoto” tarzı demleme olarak da bilinmektedir. Cold brew demeleme, yüksek miktarda kahvenin soğuk su ile buzdolabında 12 saat ile 20 saat kadar bekletilerek hazırlandığı bir demleme yöntemidir.

Cold brew kahve için “soğuk kahve” demek çok yanlış olur. Çünkü soğuk kahveler, sıcak suyla demlenmiş kahveye buz eklenerek hazırlanan kahvelerdir.

Cold-brew yönteminde kahve soğuk su ile demlendiği için, sıcak suyla demlenen kahvedeki gibi yoğun bir asidite içermez. Böylece daha yumuşak bir tada sahip kahve elde edilir. Sıcak suyla demlenmiş bir kahveyi buzdolabında bekleterek soğuk kahve elde etmek isterseniz bu asidite yoğunlaşarak çok daha acımsı bir tada neden olabilir. Ayrıca kahvenin su ile uzun sure beklemesi suya salınan kafein miktarını da arttırır. Sonuç olarak, cold brew demleme yöntemi ile yüksek kafeinli, soğuk ve yumuşak içimli bir kahve elde edersiniz.

“Cold brew deneyen pek çok kahve sever, midelerini daha az rahatsız ettiği ve sindiriminin de daha kolay olduğu ayrıca sıcak kahveye göre tadını daha çok beğendikleri için cold-brew tercih etmeye başlamışlardır.”

Cold brew’ün ileride çeşitlenebileceğini ya da geliştirilebileceğini de söyleyebiliriz. Bu alandaki yöntemlerden bir tanesi de nitrojenli demleme (nitro-brew) olarak adlandırılan, kahveye köpüklü bir yapı kazandıran demleme yöntemidir. Nitrojenli demleme, cold brew’e nitrojen eklenmesiyle yapılır. Başka bir örnek ise kahveyi büyük buz kalıpları içinde bekleterek çok daha yavaş bir şekilde demleyen yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir