Nitelikli Kahve Nedir?

Kahve çekirdeklerini sınıflandırmak için “Nitelikli” terimi kullanılır. Çekirdeğin “Nitelikli” ünvanı alabilmesi için SCA (Specialty Coffee Association) kritlerlerinden 80 ve üstü puan alması gerekir. SCA aynı şekilde diğer çekirdekleri de sınıflandırır. Örneğin 60 puan civarındaki kahveler “ticarı sınıf” kahvelerdir.

Bugün “nitelikli” sınıflandırması, kahve meyvesinin yetiştiği yere özgün aromaya sahip olmasını ve sonrasında da kendine has aromayı ortaya çıkaracak şekilde hazırlanmasını kapsar. Kahve çekirdeğinin puanı, kahve üreten çiftlik ve kooperatiflerin hasadından numune çekirdek alınarak test edilir. Test kriterlerinin bazıları şu şekildedir;

  • çekirdeklerin yapısı,
  • çekirdeklerde böcek ısırığı olmaması,
  • hasat içerisinde yabancı maddelerin bulunmaması.

1970’li yıllarda bazı dergi ve gazetelerde “nitelikli kahve” teriminden bahsedilmeye başlanır. Birkaç yıl sonra bu terim kahve alanında yetkin bir isim olan Erna Knutsen tarafından detaylıca tanımlanır. Knutsen kahve sektörü içerisindeki bazı dergi ve konferanslarda, “özel bazı iklim koşullarına sahip bölgelerde yetişmiş ve özelleşmiş bir aroma profiline sahip kahvelerin nitelikli olduğunu” anlatır. Sonrasında ise şarap beğenisinde olduğu gibi nitelikli kahvelerle ilgili gastronomik bir hareket başlar.

Çünkü, kahve meyvesi tıpkı şarabın yapıldığı üzüm gibi zengin bir tad ve aroma potansiyeline sahiptir. Bu terim sadece kahve çekirdeğinin kalitesini belirlemez, aynı zamanda bu özelliklere sahip bir çekirdeğin dikkatlice hazırlanıp, taze kavrulmasını ve uygun bir şekilde demlenmesini de gerektirir.

O zamandan bugüne nitelikli kahve anlayışına, kahvenin öğütülmesi, kahvenin kavrulması, kahvenin saklanması, kahvede kullanılan su gibi noktalarda yepyeni kriterler eklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir