İtalya’da kahve kültürü

Cappuccino İtalya’da kahvaltıda tüketilir. Öğleden sonra cappuccino içmek isterseniz malesef bulamazsınız.

İtalya’da kahve içilen yerlere de “bar” denir. Aslında kahve dükkanlarına bar diyen sadece italyanlar değil. Bir çok ülkede de kahve dükkanlarına bar denilmektedir.

Kahvenizi fiyatını ödedikten sonra içersiniz, içtikten sonra ödemezsiniz.

Türkiye’de Türk kahvesi neyse İtalya’da espresso odur.

Espresso sert bir kahvedir. Bu yüzden istenirse tadını hafifletmek ve daha ferah bir tat vermek için yanında bir dilim limon ya da limon kabuğu servis edilir. Buna da “espresso romano” denir.

Latte içecekseniz sadece “latte” dememeniz gerekir. Sadece latte diyerek sipariş verirseniz önünüze bir bardak süt gelecektir. İtalya’da latte için “cafe latte” yani “sütlü kahve” demeniz gerekir.

Bizde çayın yanında gelen şeker gibi İtalya’da da sipariş ettiğiniz espresso yanında şekerle gelir ve insanlar espressolarına şeker koyarlar.

Espresso sipariş ettiğinizde yanında süt isteyemezsiniz, sütlü bir şeyler içmek istiyorsanız süt ile hazırlanan kahvelerden sipariş etmelisiniz.

Kahve dükkanlarının konsepti take-away şeklindedir, yani insanlar genelde kahvelerini sipariş eder, alır ve giderler. Kahvenizi alıp oturmayı veya oturduğunuz yerden sipariş vermeyi tercih edebilirsiniz ama bu şekilde ekstra servis ücreti ödersiniz. Kahveniz alıp giderseniz sadece kahvenin fiyatını ödersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir